آموزش ترکی استانبولی

589

امروزه شاهد مهاجرت های بسیاری به کشور ترکیه برای اهدافی متفاوت هستیم از قبیل کار، سرمایه گذاری و…

از این رو دانستن زبان ترکی استانبولی میتواند اولین گام برای شروع باشد.

میشود گفت تا حدود 100 سال پیش قبل از انقلاب جمهوری ترکیه زبانی رسمی به عنوان ترکی استانبولی وجود نداشت و بعد از اعلام جمهوریت در ترکیه بود که به فرمان آتاترک ، زبان ترکی استانبولی متشکل از ادبیات زبان های فارسی و عربی و آلمانی درست شد.

با توجه به تحقیقات و تجربه تدریس سال ها ترکی استانبولی باید گفت یاد گیری ترکی استانبولی حداقل برای فارسی زبانان کار خیلی راحتی است.

طبق آموزش ها و تجربه های شخصی اساتید اموزشگاه تهران سخن میتوان گفت هر انسانی که اراده آموختن داشته باشد خیلی راحت با گذراندن 15-20 جلسه با یک استاد زبان که دل به کار بدهد، ترکی استانبولی را خواهداموخت.

گام اول:

با استفاده از متد تی تی ال و تنها آموختن 7 گرامر و در نهایت حفظ کردن کلمات خیلی راحت میتوان به زبان ترکی استانبولی مسلط شد.

و اما متد تی تی ال چیست؟

این متد حول محور حذف آموزش گرامر و محدود کردن آن ها تلاش میکند و سعی میکند با استفاده از امکانات دیدن فیلم و یا صحبت های گروهی درباره موضوعات مختلف یا گوش دادن به یک موسیقی استفاده میکند.همچنین با ترکیب ریاضی و زبان که باعث نظم دادن به آموزش میشود ، مسیریادگیری را آسان میکند.معلم میکوشد تا هم از طریق کلاس آنلاین هم کلاس های حضوری به آموزش تنها 7 گرامر شامل جمله ساده،زمان حال ساده،زمان گذشته،زمان آینده،جمله امری،زمان حکایتی و زمان گسترده بپردازد.

در این بین باید یاد آور شد که یار اصلی معلم در این راه کتاب خواهد بود،اما تنها به صفحات تاثیر گذار و به قول معروف صفحات کلیدی رجوع خواهد کرد و پارت های دیگر کتاب(با احترام به نویسندگان بعضی کتاب ها) که جنبه تجاری دارد را، رها میکند.

در زمینه آموزش زبان ترکی میتوان گفت که بهره برداری از این متد ، انقلابی در زمینه آموزش میتواند باشد.

کتاب:

دربازار امروز کتاب های بسیاری وجود دارد اما به نظرم کتاب های هیتیت منتشر شده از دانشگاه آنکارا  بهترین کتاب ها در حوزه تدریس ترکی میباشد و کامل تر نیز هستند.

کلام آخر:

امروزه زبان ترکی ،زبان اول 88 میلیون نفر از مردم جهان است و امروزه کشور ما به دلایل مختلف پیوند های وسیعی با جمهوری ترکیه و ملت این کشور دارد.

آموختن زبان ترکی امروزه در کشور پیشرفت بسیاری داشته و در سال های اخیر در کشور ما جایگاه بالایی به خود اختصاص داده است

کلام آخر از نظر من این است که ترکی میرود در چند سال آینده زبان مهم و استراتژیک در کشور ما باشد و یادگیری آن بسیار برای ما ایرانیان آسان است.

نویسنده: استاد پارسا دانش اموخته دانشگاه وست مینیستردر استانبول

مطالب مرتبط

نوشته چهارم بلاگ

564

آموزش ترکی استانبولی

589

عنوان دوم نوشته بلاگ

476

آموزش زبان انگلیسی

540